Prebiotikumok és probiotikumok kozmetikumokban. Van értelme?
Sziasztok Lányok!
A prebiotikumokat és probiotikumokat általában gyógyszerekkel társítjuk, ugye? Vajon ezek az anyagok kozmetikumban is használhatóak? Úgy tûnik, hogy igen, és elég hatékonyak is tudnak lenni. Hogyan mûködnek ezek a termékek és hogyan kell õket használni? Folytasd az olvasást, és megkapod a választ.
Kinek valók a pre- és probiotikumok?
A prebiotikumokat és a probiotikumokat tartalmazó kozmetikumok általában az érzékeny, irritált és sérült bõrû emberek számára javasoltak. Céljuk újjáépíteni a mikrobiológiai bõrflórát és ellensúlyozni a káros mikrobák sokszorozódását. Milyen szerepet játszanak ezek a mikrobiológiai organizmusok a mi szervezetünkben?
Az emberi élõ mikroflóra (például szaprobionta, dermatophytes) kivételesen fontos a bõrünk számára. Õk védik a szervezetünket a baktériumok ellen, amelyek súlyos betegségek kialakulásához vezethetnek. A védelemért cserébe zsírokat, izzadságot és elhalt hámsejteket kapnak. Bõrünk továbbá a tranziens mikroflóránakis ad otthont; olyan organizmusokat tartalmaz, amelyek élettartama nagyon rövid (néhány óra, nap, hét). Csak akkor okozhatnak betegségeket, ha a rezidens mikroflóra összetétele megváltozik a nem megfelelõ ellátás vagy a külsõ környezet hatása miatt.
A mikroflóra összetétele és mennyisége sok tényezõtõl függ. A következõktõl függ: faj, nem, életkor, egészségi állapot, hormonszint, gyógyszerek, étrend, viselt ruhák, életkörülmények, higiénia, immunitás és sok más. A pH alacsony értéke szintén fontos, mert elõsegíti a rezidens mikroflóra megfelelõ szintû fenntartását.
Mi károsítja a bõr mikrobiológiai flóráját??
Elõször is, a túlzott vagy nem megfelelõ higiénia miatt. A bõr megmosása után az egészséges mikroorganizmusok száma csökken. Szerencsére kevés idõt vesz igénybe ahhoz, hogy visszaállítsák korábbi mennyiségüket. Mindazonáltal a gyakori fürdés és az erõs mosószerek használata hosszú távú károkat okoz a flórában. Továbbá az is ártalmas a bõrre, amikor a jó és a rossz mikroorganizmusok is elpusztulnak. Ezért kevésbé használj alkáli szappant, tartósítószereket, kozmetikumokat , orvosi savakat és dezodorokat (sicc!). Ne vidd túlzásba a napozást, a szervezet gyors lehûtését és a gyakori antibiotikumok bevitelét.
Prebiotikumok és probiotikumok kozmetikumokban
A probiotikummal rendelkezõ kozmetikumok az atópiás dermatitisz (AD), pikkelysömör, pattanások és a nemi szervek problémáira ajánlottak. Hasznosak az allergiás reakciók elleni küzdelemben, az antibiotikum kezelés befejezése és az invazív esztétikai gyógykezelés után. Küldetésük a kórokozókkal szembeni védelem, a bõr immunitásának erõsítése, a regenerálódás támogatása és az irritációk enyhítése.
A prebiotikumok a kozmetikumokban ösztönzik a mikroorganizmusok növekedését. Ezek a növényekben vannak jelen, és fehérjékbõl, zsíroktól és oligo- vagy poliszacharidoktól kaphatók. A gyermekek és felnõttek érzékeny bõrének ápolására ajánlottak. A prebiotikumok szintén jelen vannak a korpásodás elleni kozmetikumok, napvédõk, férfi bõrápolási termékek és dezodorok formájában. Megakadályozzák a pattanások kialakulását és a nemi szervek fertõzését.
Vélemény, hozzászólás?